Zöld témák

Elkezdte működését Bécsben az a kísérleti berendezés, amelynek segítségével hulladékból és ipari maradék anyagokból állítanának elő szén-dioxid-semleges üzemanyagokat. Ha sikeres lesz a projekt, a bécsi buszok az itt előállított zöldüzemanyaggal járhatnak majd.

A környezetbarát városi élet nem kell, hogy bonyolult és drága legyen! Ha összekötjük az olyan Budapesten elérhető fenntartható alternatívákat, mint a Munch ételmentő platform és a BKK által üzemeltetett Mol Bubi közbringarendszer, azzal rengeteget tehetünk a klímaváltozásért.

Új támogatási alapot vezetett be az osztrák főváros: 2022. április 20. óta akár 200 ezer eurós támogatást is kaphat az a vállalkozás, amely napelemeket telepít a fedett parkolójára vagy raktárterületére. A cél, hogy Bécsben 2025-re ötször annyi áramot állítsanak elő napenergia segítségével, mint most.

A GazMag megalapítása óta rendszeresen foglalkozik a fenntarthatóság témakörével. 2015-ben indítottuk el azt a hagyományt, hogy a Föld Napján, azaz április 22-én publikáljuk az előző évre vonatkozó eredményünket.

Különleges akcióval lepi meg a fővárosiakat a Budapesti Közlekedési Központ, a TEDxDanubia, az Arena Mall, az Allee, a Westend, valamint a Rózsakert bevásárlóközpont a Föld napján. Április 22-én, pénteken a közösségi közlekedési eszközökön és a plázákban figyelemfelhívó gondolatokkal és a természeti világ hangjaival találkozhatnak az utazók, járókelők.

Az osztrák főváros szívén viseli a bajba jutott vadállatok sorsát. Bécs már évek óta üzemeltetett vadmentő állomása most új részleggel bővült. A hetven négyzetméteres denevérlakban több helyiség is a bőregerek rendelkezésére áll, ahol ápolják és nevelik őket, rövid- vagy hosszútávon gondoskodnak róluk.

A magyar háztartások 300 ezer tonna élelmiszert pazarolnak el évente, amellyel fél millió ember egy éven keresztül jól tudna lakni. Ez a tetemes mennyiségű, feleslegesen megtermelt és megvásárolt élelmiszer nem csupán erkölcsi és gazdasági kérdés, de az egyik legjelentősebb környezeti probléma is, amely különösen az ünnepi időszakok alkalmával igényel nagyobb figyelmet.

Jelentős mértékben írja át Európa és az egész világ energiával összefüggő elképzeléseit az ukrajnai háború. Miközben nehezebben elérhetővé teszi a kontinens 2050-re kitűzött klímasemlegességét, minden olyan energiaformának javítja az esélyeit, amely hozzájárul Európa minél magasabb fokú önellátásához.

Húsvét után eltűnik az Auchan hazai áruházaiból a zöldség-gyümölcs, illetve a pékáru leméréséhez és hazaszállításához használt műanyagzacskó, az úgynevezett rollbag. Április 19-től a már eddig is kínált környezetbarát csomagolóeszközökben vihetjük haza az árut.

Ösztönzésre és támogatásra szorulnak a piac szereplői ahhoz, hogy fenntartható beruházásokba áramoltassák a tőkét. A célirányos mozgósítás nélkül ugyanis veszélybe kerülhetnek az EU 2030-ra kitűzött kibocsátáscsökkentési céljai.

Vannak iparágak, melyek számára komoly növekedést hozott a világjárvány: az étel-házhozszállítás, a ruházati e-kereskedelem és a tisztítószerek eladása is jelentősen nőtt. Ezek a területek azonban szinte kizárólag az egyszer használatos csomagolásra hagyatkoznak, melyből egyből műanyagszemét lesz.